Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

3.a-2

Yazar rumuzu : cansu
Eser sıra no : 090221.03
---------------------------------------


HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


M. Kemal'in de dediği gibi ilim olmadan hiçbir bilgi ilerlemez , ilerleyemez kendi başına.

Bilgi birikimlerle ilerler, birikerek daha verimli sonuçlar elde edilir.
Bilgi; hayatta bilinmeyendir.
Bilgi; bilinmeyenler sonucu insanı ilime yönlendiren yerinde faydalı bilgiler veren, yerinde kitlesel sonuçlara ulasan küçük ama işlevi büyük bir terimdir. Bilginin asıl amacı insanoğlunu bir yerlere çekmek,bir yerlerde bilimle olan ilişkisini nedenlere bağlamak ve ilimle birlikte amacına ulaştırmaktır. Bu nedenle de insanları bir yerlere yönlendirerek okumak ve daha da ilerisine yönlendirmektir. Kitapların arasındaki bilgi yuvası, kitapların içlerinde ki bilgiler insanoğlunun zekasını, seviyesini ve bilgi eksikliğini önleyecek kadar yüce bilgilerdir.

Ne yaparsak yapalım ilim, bilim ve bilgi, birikerek ve öğreterek ilerler. İlim ve bilgi hayatın tek gerçeği her yerde, her şekilde, her kesimin önüne aranan bilgiyi, aranan cevabı verir. Okumaktır ilimin temeli aslında... okumak.

İlim kimi zaman bir maden işçisinin elindeki kömür, kimi zaman ise karanlıktaki en ufak ışıktır, sana yolu gösterir. Hiçbir bilgi uzakta değildir, seni onu aramanı ister, ister ki onu bulasın açığa gün yüzüne çıkartasın değerli bir bilgi olarak. Bir zümrüt taşı gibi değerli kılmalı, doğan güneş gibi sürerli, yağan yağmur gibi temiz ve berrak olmalı… İlim sadece tek bir yere kapatılmamalı, bir kuş kadar özgür ve yenilikçi olmalı… İlim derinliklerdeki en kıymetli bilgilerle yola devam etmeli,en güzel ellerde işlenmeli… Bir inci tanesi gibi zorluklarla bulunup zor yolları kat edip en yuksek derecelerde kıymetlenmeli. İlim hiçbir zaman boş olmamalı ilim birilerinin başında ki tacı birilerinin elindeki kalem birilerinin ise düşünceleri olarak yoluna devam ettirilmeli.

İlim parlayan bir yıldız gibi olmalı her yerde en göze çarpar şekilde parıldamalı.

Hayatın en gerçek en güzel yüzü ilim olmalı.


yazar rumuzu : cansu


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

--------------------------------------------------------