Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

2.e-1

Yazar rumuzu : hazine
Eser sıra no : 090220.11
--------------------------


DOĞRU YOLUN REHBERİ


Atamızın her söylediği sözde olduğu gibi bu sözü de beni daha başarılı olabilmem konusunda tetiklemiştir. Yaşamımızda en doğru yolu gösteren, bizi aydınlığa kavuşturan, bilimdir. Cehalet ise bir ülkenin çökmesi için en büyük sebeptir. Ama Türk Gençleri düşman ülkelerini sevindirecek bu duruma asla düşmeyeceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk gerek diğer sözleriyle gerek başöğretmenliğiyle gerekse kendi hayatındaki milyonlarca olayda bilimin ön planda olduğunu belirtmiştir. O her zaman cehaletin yenilmesi gereken en büyük düşmanı olduğuna inanmış ve biz Türk gençlerinin de bu yolda yürümesi için gerisinde birçok hazine bırakmıştır.

Bilim yalnız doğruyu arar ve ona değer verir. Gerçek dışı olan hiçbir şeyin bilimde yeri yoktur. İnsanların yaşamına, etkinliklerine egemen olan kuvvet ise yaratma gücü ve icat yeteneğidir. Bunun da başı ilimdir. Bilimi kendine kılavuz olarak gören insanlar ve toplumlar gerçeğin yolunda ilerler. Toplumlar bu yolda dünyayı ve geleceği daha net görürler.

İlim bir insanı doğru yolda olduğunun en büyük kanıtıdır. Bilime dayalı gerçeklerle yetiştirilmiş olan bir kimse kötü veya yanlış davranışın ve düşüncenin esiri olamaz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece Türkiye’de değil dünya liderleri tarafından da örnek alınan bir değer olduğunu biliyorum. Böyle bir değere sahip olmanın şanlılığını her geçen gün tartıyor ve ülkemde cahil insan kalsın istemiyorum. Gelecek nesillere gelişmiş, ferah bir ülke bırakmak istiyorum.

Ben henüz lise eğitimi almakta olan bir gencim hayatta idealleri olan ve bu ideallere ulaşmak için çalışan bir genç. Bu çalışmalarımı sürdürürken bir elimde ilim diğer elimde fen olmak üzere iki ışık tutacağım, ben yaşadığım müddetçe sadece kendimi değil etrafımı da aydınlatacağım.


Yazar rumuzu : hazine


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

------------------------------------------------------------