Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

2.e-5

Yazar rumuzu : ashlee
Eser sıra no : 090221.01

----------------------------


EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


Ey Ata’m! Söylediğin her söz, biz gençlerin yolunu aydınlatmaktadır. Bu aydınlıktan yararlanarak gerçek ışığa emin adımlarla, yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bu sözün de, şüphesiz, diğer sözlerin arasında en büyük ışığı yayan sözündür. Bu ışık o kadar parlak ki maalesef bazılarımız kör oluyoruz. Onlar bizim diğer yarımız. Onları atamayız; çünkü sen bize öğrettin ki her yola birlik baş koyulur. Her birimize bir gün ihtiyaç duyulur. Biz, bu ışığı kör olmadan görenler, kör olanlara lider olmalıyız.

Bilim ve fen... Bir toplumun adı ve soyadı gibidir. Bilim; toplumları sonsuz, yenilmez, güçlü ve zengin kılar. Yaşamı kolaylaştırır ve diğer nesillere basamak olur. Biz gençler böyle bir toplum olmak için çalışmalıyız. Önümüze şimdiden çok büyük engeller konuyor; ama biz tek değiliz. Eğer sen, Ata’m, tek başına zorlukları yıkıp geçtiysen biz toplum olarak o engelleri çiğnemeliyiz. Bu, sözün ilk adım olmuştur. İlk adım atıldıysa kimsenin oturup boş zaman harcamak için mazereti olamaz. Herkes çalışmalıdır, üretmelidir, keşfetmelidir. Bilimi ve feni destekleyecek bir dal bulup bunu yeşertmelidir. Bilim ve fen ağacı gökleri delecek kadar yükselmelidir. İş bölümü yaparak sürekli üretmelidir. Tükettiğimizin üstüne çıktığımızda başarıyoruz demektir. Bir bebek için ilk adım önemlidir; çünkü sonunda koşacağını bilir.

İlerde “Anne, biz Türkler neyi keşfettik, nerede geliştik de bütün dünya bize bu konuda muhtaç?”sorusuna cevap verebilmeliyiz; çünkü yenidünya düzeni tamamen bilimsel olarak gelişmeye dayanıyor.

Bilim bir savaştır. Bu ve bunun gibi savaşlar öldürerek değil, keşfederek, bularak, uygulayarak kazanılıyor. Biz zaten dünyayı tamamen değiştiren bir savaşı kazandık. Birçok insan öldü. Artık ölmek değil, bir şekilde sonsuza kadar var olmak daha önemli ve kalıcıdır. Meydanlarda kazanabiliyorsak özgürlüğümüzü, laboratuarlarda da kazanabiliriz.

Hepimiz, bilimle ilk olarak okulda karşılaşıyoruz. Kırk beş dakikada öğrendiğimiz küçücük bir formülü bulmak için insanlar kocaman hayatlarını, yıllarını veriyorlar; ama öyle büyük bir yol açılıyor ki bu küçük keşfin sonunda, insanlık bir anda biraz daha güçleniyor tek dişi kalmış canavar karşısında.

Toplumumuzun çoğu gençlerden oluşuyor. Hepimizin ayrı ayrı yetenekleri, ayrı ayrı düşünceleri, ayrı ayrı görüşleri ve ayrı ayrı keşifleri var. Ancak bizler bu düşüncelerimizi, keşiflerimizi, yeteneklerimizi ve fikirlerimizi kapalı bir kutuda saklamayı tercih ediyoruz. Bu saklamanın ve saklanmanın nedenlerini sınavlar, eğitim sistemi, kişilerin düşüncelerimize karşı tutumları ve maddi yetersizlikler olarak gösteriyoruz. Bu oldukça yanlış bir tutum. İstersek eğer, gerçekten istersek başarabiliriz. Bunu hepimiz biliyoruz. Bundan eminim; çünkü bu şekilde umutsuzca kendini saklayan birkaç arkadaşım, kabuklarını yırtmayı başarıp yapmak istedikleri büyük değişiklikleri, küçük adımlar atarak gerçekleştiriyorlar.

Onları izlemek bana gurur veriyor. Bilim ve fende ilerlemek için her gün yeni bir düşüncelerle, yeni projelerle geliyorlar. Bazıları bana anlatıyor. Bunları nasıl bulduklarını, nasıl akıl ettiklerini merak ediyorum. Onları çok yaratıcı buluyorum. Onlara yardım etmek istiyorum. Ancak benim böyle bir yeteneğim yok. Hızın formülünü, sürtünme kuvvetini, suyun özkütlesini ve en dayanıklı elementi bir türlü aklımda tutamıyorum. Ben de onlara, YAZARAK yardımcı oluyorum. Bazıları benim öykülerimden ve masallarımdan ilham alarak projeler üretiyor. Ben ve arkadaşlarım, Ata’m senin yolunda birlikte yürüyoruz. Her birimize bir gün ihtiyaç oluyor.

Ben bu yazıyı yazdım; milletimizin bizim gibi gençlere ihtiyacı var. Bütün gençleri bilim ve fen için, milletimizin adı ve soyadı için çalışmaya davet ediyorum. Ülkemize ancak bu şekilde sahip çıkabiliriz.


Yazar rumuzu : ashlee

Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

--------------------------------------------------------------