Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

6.c-2

Yazar rumuzu : yavuztahsin
eser sıra no : 090226.07
--------------------------


İLİM HAYATTIR


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk : “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyerek, çok yerinde bir tespitte bulunmuştur.

 İlim denince aklımıza az çok bir şeyler geliyor. Peki tam anlamıyla ne demektir? İlim; evren ve olayları konu alan, deneye dayanan yöntem ve gerçeklerden faydalanarak yasalar oluşturmaya çalışan düzenli bilgidir.Bu tanımdan anlaşılabileceği gibi, ilim evrendeki ilişkileri konu alır. Bu da çok yoğun çalışmalar ister. Yani ilme ulaşabilmek için çok çaba sarfetmeliyiz. Biz gençler, ilmi öğrenmekle kalmamalı, onu geliştirmek için uğraşmalıyız. Böylece diğer insanların ilim öğrenmesine katkıda bulunmuş oluruz. Unutmamalıyız ki, beynimizdeki hazineyi bulmanın tek yolu devamlı kazı yapmaktır! Bilim adamları devamlı kazı yapan insanlardır. Onlar, buldukları madenleri işlerler ve insanlığın hizmetine sunarlar.İlim öğrenmenin her alanda önemli bir yeri vardır. Hz.Muhammed’e gelen ilk vahiy,’Oku’ emriyle başlayan Alak Suresi’nin ilk 5 ayetidir. Bu da ilmin, dinde ne kadar önemli olduğunu gösterir. Belki fark etmiyoruz ama, ilmin günlük yaşantımızda yeri çok büyük… Elektrik icat edilmeseydi, fizik teorileri geliştirilmeseydi, baskı makineleri bulunmasaydı vb. dünya ne kadar sıkıcı bir yer olurdu siz düşünün…Gelelim bu sözün gençler için önemine… Önce kendi düşüncemi, sonrada diğer gençler üzerinde yaptığım tespitlerimi yazacağım.İnsanların hayatta kendine ilke edindiği bazı sözler vardır. Ata’mızın bu sözü, benim hayatıma yön verecek sözlerin en önemlilerindendir.

Çünkü araştırmayan, okumayan, görmeyen, denetlemeyen ve sorgulamayan insanın içi boştur. Ve ben bir genç olarak böyle bir birey olmak istemem! Bazı ilimler ilgimizi çekmeyebilir. Birimiz fen bilimlerini severken, diğerimiz sözel ilimleri sevebilir. Ama sevmesek bile her ilim hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Ben böyle düşünüyorum ve Ata’mızın bu sözünü aklımdan çıkarmayacağım. Ama bazı yaşıtlarımın bu söz aklına bile gelmiyor! Bu yaşıtlarım, git gide Ata’mızın devrimlerini unutuyorlar. İlginç tarzlar peşine düşmekten, ilim öğrenmeye vakitleri kalmıyor! Maalesef , sigara ve uyuşturucu kullanım yaşı gün geçtikçe düşüyor.Ata’mızın sözü bu çocuklara anlatılsaydı,sigara içmek yerine ders çalışır,kitap okur ve araştırırlardı!Yüksek dozda uyuşturucu alarak hayatlarını mahvetmek yerine,yüksek dozda ilim alarak topluma faydalı olurlardı!Ülkemizde bu sözü anlamayan sadece bazı gençlerle sınırlı değil! Öyle insanlar var ki, hayata at gözlükleriyle bakıyorlar… Bu insanların görüş alanları oldukça dardır. Sağını solunu göremedikleri için dünyada olup bitenleri anlayamazlar. Cehalet bulutunun sağanak yağışı altında yaşarlar. Ve bu sözü anlayamadıkları sürece hayatlarına güneş doğmayacaktır! Bu şahıslar, bağnaz bir kılıf giymiş fikirleri benimserler. Yedikleri yemekler geri düşünceler sosuna bandırılmıştır ve içtikleri suyun dışa kapalılık oranı yüksektir!
Şu yazdığım beyit tam onlar için:


Düşünceleriniz geri ve oldukça dardır
Yol diye gittiğiniz yer, bir çıkmaz sokaktır!”
Bu konu hakkında daha fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum.Sonuç olarak şunları söylemek istiyorum. Hayat bir kitaptır, bizlerde bu kitabın yazarlarıyız. Biz gençler için, kitabımızın yazımı yeni başlamıştır ve biz ölünce baskısı son bulacaktır. Kitaplık raflarında yerini alacaktır. Eğer okuyucularınızın çok olmasını ve onları etkilemek istiyorsak, kitabımızın her cümlesinde ‘ilim’ kelimesi gizli özne olmalıdır! Ve Ata’mızın bu sözü bir an bile unutulmamalıdır!


yazar rumuzu : yavuz tahsin


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

---------------------------------------------------------------