Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

5.b-2

Yazar rumuzu : tanrıverdili
Eser sıra no : 090224.12
-------------------------------------


YARIM KALAN YÜRÜYÜŞ


İnsanoğlunun merak duygusunu tatmin etmek istemesi sonucu araştırmacı kişilik ortaya çıkmıştır. Akıl ve mantık araştırmacı kişilikle birleşince mucizevî buluşlar ortaya çıkar. İşte bunun genel adı bilimdir.

Bilim değil mi ki insanoğlunu bu kadar çağdaşlaştıran? Yıllar önce insanlar verem yüzünden ölürken günümüzde verem hastalığı diş ağrısı kadar kolay atlatılıyor. Önceden çaresiz hastalıklara çare bulunamazken artık neredeyse çaresiz hastalık kalmadı. Dünyada bulunan her bitkinin farklı hastalıklara çare olduğu bilim sayesinde anlaşıldı. Kim bilebilirdi ki üstüne basıp geçtiğimiz ısırgan otunun kansere iyi geldiğini. Bunun yanı sıra teknolojide hızla ilerlemekte. Önceden sadece ev telefonları varken şimdi bırakın ev telefonunu kol saati şeklinde kullanılan cep telefonu var. Çoğu bilim adamı artık uzay çağına geçtiğimizi savunuyor. Düşünsenize yıllar sonra ülke içinde seyahat etmek yerine gezegenler arası seyahat etme olanağı bulabileceğiz. Buna benzer birçok örnek verilebilir. Kim derdi ki bir merak duygusunun bizi uzay çağına götürebileceğini.

Biz ne durumdayız akıl ve bilim çağında?

Büyük bir cihan imparatorluğunu çöküşe sürükleyen cehalet karanlığında ne kadar kurtulmuşuz? Ne kadar sarılmışız bilime? Neler üretmişiz? Cumhuriyetin ilk yıllarındaki bilimsel ve teknik atılımlar ne kadar devam etmiş?
Ülke olarak çok iyi durumda olduğumuz söylenemez. Ulu önderin Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetle başlattığı ışıklı yoldaki yürüyüşü tamamlayamamışız bir türlü. O kadar imkânımız varken uzaklaşmışız ışıktan. Oysa O, ne zorluklarla açmıştı yolumuzu. Harf Devrimi, Kıyafet Devrimi, sanayide yapılan atılımlar büyük bir azmin sonucuydu. O bilimin aydınlattığı yolu açtı ama maalesef biz gerektiği gibi yürüyemedik. Pek çok teknolojik ürünü dışarıdan alıyoruz hala. İsmimizi bütün dünyaya duyuracak bilimsel bir keşfimiz olmamış. Atatürk gibi bir şansımız olmuşken ve büyük insan,”Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.”diyerek yolumuzu çizmişken, biz bir türlü tembellikten ve safsatalardan kurtulamamışız. Alıştığımız rahatlıktan ve tembellikten vazgeçmek zor gelmiş bize. Çünkü bilim gerçek bir dost gibi her zaman doğruları söyler istesek de istemesek de. Fakat her şeyin bir doğal akışı vardır, başlar, gelişir ve biter. Bilimden uzak tembelliklerle dolu günlerimiz bitmeli artık ve akla bilime dayanan güzel günler başlamalı.

Evet, yeni nesil unutmayın! Biz şuan bu kadar gelişmiş tıp ve teknolojiyi yaşayabiliyorsak bu bilim sayesindedir. Ne demiş ünlü filozof;”Çaresizseniz çare sizsiniz.”.İnsan aklı ve bilim birleştiği taktirde çaresizlik kalmayacaktır. Unutmayın çaresizsek çare biziz!


yazar rumuzu : tanrıverdili------------------------------------------------------------