Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.d-4

Yazar rumuzu: siyahinci24
Eser sıra no: 090217.02
------------------------------


GELİŞMİŞLİĞİN ANAHTARI


Bir toplumun kalkınma düzeyi,bilim ve teknolojideki gelişmişlik düzeyi ile ölçülür.Dünya tarihine bir göz attığımızda;hangi çağda olursa olsun,en güçlü devletlerin bilim ve teknolojide önde olan devletler olduğu görülmüştür.İlim her alanda insana rehber olmuştur ve yüzyıllar boyu insanlığa hizmet etmiştir,etmeye de devam edecektir.

Gelişmişlik bir aşamadır,ilmi aşama aşama öğrenip bunu hayatımıza uyarlamaktır.Çok değil bundan on,yirmi yıl önceki dünya ile şimdiki dünya arasındaki farka bir göz atalım,bilimin ve teknolojinin ne oranda gelişmişliğe gittiğini görürüz.Şimdiki dünya için çok basit bir alet olan cep telefonu bundan on yıl önce bir çoğumuzda yokken;yada on yıl önceki en lüks dediğimiz telefon modeli şimdi belki kat kat üstünlükleri ile karşımızda;daha bu ve bunun gibi birçok yenilik hayatımıza girmiş bulunmaktadır.

İnsanlar kendilerine her alanda akıl ve bilimi rehber edinirlerse mutlak başarıya ulaşmış olurlar;çünkü akıl ve bilim mutlak surette insanlara doğru yolu gösterir. Bilimsel davranış objektif gözlem yapmayı,akılcı davranışta doğru karar vermeyi sağlar.

İlim geçmişten günümüze kalmış bir miras,yaşamımızın odak noktasıdır.İlimsiz,fensiz bir toplum düşünülemez.Biz insanlarda üzerimize düşeni yapmalı ve bunu kendimize hayat felsefesi alarak almalıyız.Gelişmiş ülkelerin ilim sayesinde oluşturdukları olumlu değerleri hayatımızın her alanına yerleştirmeli,cahil toplumlara ilim,irfan,fen yolunda köprü olmalıyız.ilmi ön plana çıkaracak nesiller yetiştirmeli ve bir basamak daha yükseğe çıkarmalıyız.

Sonuç olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Türk milletinin en önemli mirası ilimdir,akıldır.” Atanın da belirttiği gibi ilmi önder almak ve onun ekseninde ilerlemek isteyenler bu emanete en iyi derecede sahip çıkmalıdır.Bilinmelidir ki doğruyu ve ileriyi bizlere gösteren ilimdir.Dünyamız ilim doğrultusunda daha da gelişip aydınlanacaktır


Yazar rumuzu : siyahinci24Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-----------------------------------------------------