Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

6.b-1

Yazar rumuzu : pilot
Eser sıra no : 090226.01
-------------------------------


HEP İLERİ


Bir ülke düşünün akıldan, bilimden, çağdaşlıktan uzak… Üfürükçülere, yobazlara, şeyhlere, dervişlere inanan ve en kötü yanı kendilerine bile yararı olmayan tek derdi para olan bu insanlardan medet uman… Kendi dinlerinin bile yasaklamış olduğu türbelere gidip çaput bağlayan bunu yaparak kendi dinlerine bile ters düştüğünü bilmeyen bir halkı olduğunu. O ülkeyi yöneten yöneticileri düşünün bir de. Dinlerini siyasete bulaştıran, böylece iktidarda kalmayı hedefleyen, bunları yaparak o dinlerin güzelliklerini körelten, köreltirken de vicdanlarında en ufak bir sızlama olmayan “gaflet ve dalalet” içerisinde olan yöneticilerse bunlar. Neler olurdu sizce?

Sırtınızda bir ürperti hissettiniz değil mi? “Ya Türkiye’de böyle olursa” diye bir endişe duydunuz bir an için. “Peki, ben ne yapardım” dediniz içinizden. Merak etmeyin siz, Türkiye’de böyle bir şey olmayacak Gazi Paşanın Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliği varken bunlar olamaz asla izin vermeyiz. Gazi Paşamızın dediğini asla unutmadan “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir” parolasıyla sonsuza dek bu cumhuriyetin bekçileriyiz. Cumhuriyet bu gün 85. yaşında ve Cumhuriyetimizin kurucusunun daha Cumhuriyeti kurarken söylediği bu sözün günümüze kadar hiç eskimeden gelmiş olması bu sözün doğruluğunun bir ispatıdır.

Günümüzün gelişmekte olan teknolojisi insan hayatında köklü değişiklik yaratmıştır. Artık ulaşılamaz diye bir şey kalmamıştır. Yapılamaz denilenler teker teker yapılmıştır. Hayaller, rüyalar gerçeğe dönüşmüştür. 21. yy. hayallerin bile tadı kalmamıştır; çünkü bilim ve teknoloji daha hayaller kurulma aşamasındayken bu hayalleri gerçeğe çevirmiştir. Bu nimetlerin hepsini bize bilim ve teknoloji sağlamıştır. Bunların hepsi insanlığa armağandır, geleceğe armağandır, çocuklarımıza armağandır, ülkemize armağandır. Artık ülkeni sevmek kuru sözle değil, insanlık için laboratuvarlarda sabahlayarak bilime, insanlığa, ülkene hizmet etmekle mümkündür. 21. yy. Türk gençliğinin “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözünden anladığı budur.

Bizler başaracağız. Atamızın bize gösterdiği hedeflere bir bir emin adımlarla ulaşacağız. Hedeflerimize ulaşırken üfürükçülerden şeyhlerden dervişlerden medet ummayacağız bilim ve teknoloji fenerinin aydınlattığı yolda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma sözümüzü yerine getireceğiz. Bunların hepsini Türk gençliği olarak bizler yapacağız, insanlık için halkımız için ülkemiz için yapacağız hiçbir şey için yapmasak bile bize bu güzel cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk için yapacağız. Yorulmadan, dimdik emin adımlarla…


Yazar rumuzu : pilot


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

----------------------------------------------------------------