Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

4.b-4

Yazar rumuzu : mamis
Eser sıra no : 090223.20
-------------------------------


HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


İlim, insanlığı değiştiren bir çizgi, yokluğu var eden bir kuvvet ve varlığı güçlendirip kullanılmaya hazır hale getiren bir ışıktır.

Yüzyıllar boyu süregelen düzenlerin gelişmesi ve tamamen etkisiz hale geldikten sonra
yok olması ilimle ilgilidir. Sallantılarla geçip yorgun insanlarla yıkıntıların altında kalan Osmanlı’nın ardından özgürlük için olduğu kadar eğitim içinde umut ışığı olan Mustafa Kemal’in dudaklarının arasında hayat bulan ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’yıllar boyu mürşit olma görevini üstlenen ilimli kaldı hafızalarda. Gerçeğe yönelmek amacını taşıyan bu kelimenin izinde okullar açılmaya bilge kişiler yetiştirmeye başlandı. İnsanoğlu varsayımları doğru kabul etmekten çıkıp onları birleştirerek gerçeğe ulaşmayı başardı. Yol göstericisini bulan dışı yaşlı içi genç ve öğrenmeye aç hafızalar, bilinmeyene meraklı el uzatıp keşfedişin sefasını sürdüler.

Ve bugün… Bugün akılların alamadığı en hayalperestlerin kurgulamakta güçlük çektiği adımlar yine mürşidini bulan günümüz insanın imkânsıza taşarken attıklarıdır.

Uyuyan bir milleti uyandırmak için söylenen bu cümleyle sağlık, felsefe, bilim, sanat vb. birçok konuda neler yapabileceği kanıtlanmış ve büyük bir liderin bunu söylerken neleri hayal ettiği gözler önüne serilmiştir.

‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’Çünkü ilim gelecek mürşit geleceği bekleyen insanın kendisidir.


Yazar rumuzu : mamis


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-----------------------------------------------------------