Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

6.c-1

Yazar rumuzu : kimilim
Eser sıra no : 090226.06
------------------------------


ÖYLE BİR REHBER Kİ BU..


Dünyaya geldiğimiz andan itibaren son nefesimizi verip, buradan göçene kadar, yaşamımızda bizleri bekleyen hiç ummadığımız sürprizleri tadacak, belki de çok zor bir şekide imtihan edileceğiz. Bu imtihanlardan belki ağzımız yanarak, belki de başarının verdiği gururla sıyrılacağız; ama bizler ikincisini tercih etmek isteyeceğiz. İstenilen her şey tabi ki her zaman gerçekleşmeyecek.

İşte bu yüzden hayatımızın dikenli yollarında, karşılaşacağımız zorluklarla, mücadele edebilmemiz için, bir rehbere ihtiyaç duyacağız. Bu öyle bir rehber olmalıdır ki; bize her zaman doğru olanı göstermeli, bizleri her zaman iyiye ve güzele yönlendirmelidir.

Bu öyle bir rehber olmalıdır ki; onun söylediklerini zihnimizde tartınca, “Evet, doğru olan budur.”diyebilmeliyiz. O anlattıkça, biz de olaylar karşısında iyi düşünüp doğru karar verebilmeliyiz.

Öyle bir rehber ki; onun doğruları taraflara göre değişmesin, kişilerin ya da kurumların çıkarları ön plana çıkmasın, böylece objektif olmayı başarabilsin.

Öyle bir rehber olmalıdır ki bu; söyledikleri sağlam temellere dayansın, gösterdiği kanıtlar boş hayallerin, düşlerin veya tahminlerin oluşturduğu karmaşanın içinden değil, gerçeklerin eşiğinden çıksın.

Bu öyle bir rehber olmalıdır ki; güneşin ışıl ışıl parladığı bir dünyada gözleri bağlı olan bizlerin düğümlerini çözsün, tutsun elimizden, götürsün bizi doğruların kavuştuğu yere.

İşte geçmiş ve gelecekte böyle bir yol gösterici yalnızca ilimdir. İlim insanların bakış açılarını genişleten, düşünce ve görüşlerine zenginlik katan, uçsuz bucaksız bir denizdir. Kendini bu ilim denizine verenler için aşılmaz gibi görünen sorunlar bir anda küçülür ve o kişiler için sorun olmaktan çıkar.

İlmi kendine yol gösterici olarak seçenler, bu ilim denizindeki incilere benzerler. İnciler nasıl derin sularda diğer tüm varlıklardan sıyrılarak, göze çarpar ve değer kazanırsa, bu kişiler de bilgiden yoksun insanlar arasında bir inci gibi parlar, hemen fark edilirler. Onların yaptığı herşey ilmin ışığındadır. Cahiller ordusu hurafelerle, safsatalarla nereye gittiklerini bilmeden dolanırken, mücadelelerinde her zaman boşa kürek sallarlar. Oysa bilgiyi ellerinde güç olarak tutan inciler kendilerini hedeflerine götürecek en iyi yolu seçerler, emin adımlarla ilerler.

Bahsettiğim bu rehberin ilim olduğunu Atam bana şu sözleriyle öğretti:

“Hayatta en hakiki Mürşit ilimdir.”Yazar rumuzu : kimilim


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-------------------------------------------------------------------