Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

2.b-1

Yazar rumuzu : incilay
Eser sıra no : 090219.04
-----------------------------

İLMİN SİHİRİ


Çok ama çok uzun zaman önce bir soru vardı ki insanlar bunu ağızlarından hiç eksik etmediklerini gördüler.'Kaç tane?'.Bu basit sorunun esrarı neydi? Kim ilk defa ortaya atmıştı bunu? Bundan aşağı yukarı 2000 yıl önce bulutsuz bir yaz gecesi gökteki yıldızların güzelliğine aşık olan insan kendi kendine; 'Acaba kaç tane yıldız var?' diye soruyor ya da sürüsünü otlatmaktan dönen çoban koyunların kaybolup kaybolmadığını anlamak için onların sayısını bilmek istiyordu. 'Kaç tane?'.Bu basit kelimeyi kimin ortaya attığını bilemem ama hergün defalarca karşılaştığımız bu sorunun cevabını sayılarla veriyoruz.1,2,3,4,5,...

Sayıları icat eden insan yepyeni bir bilimin temel unsurlarını ortaya koyduğunun farkında bile değildi.Bu bilim çağlar boyunca büyük gelişmelere uğrayacak ve insanın yaratma gücünde olduğu bilgilerin en kesin ve en mükemmeli olan 'Matematik'i meydana getirecekti.Uygarlığın ilerlemesiyle birlikte insan aklı da yeni yeni problemler yaratmaya başladı.Sayılar arasında bir takım temel işlemler icat edildi.

İlkel insanlar için matematikte 4 işlem iyi bir başlangıçtı ama yeterli değildi.Aslında bu hayattada böyledir.Hayatı anlamak için düşünmek iyi bir başlangıç ama yeterli değil.İnsan bir yerde düşüncelerini hayata geçirmek istiyor.Ve bu düşünceleri doğrultusunda yaptığı davranışlar,ortaya koydukları düşüncelerinden biraz daha önemli ve değerli oluyor insan için.

Nasıl desem,bir yerde insanın daha fazla bilgiye ihtiyacı oluyor.Çünkü,düşüncelerini gerçekte hayata geçirmek için tabir-i caizse kendi bilgileriyle çevresindeki insanların bilgileri arasında işbirliği yaparak gerçeğe ulaşabilir,doğruyu bulabilir.

Ve hayatın anlamını anlamak için bir nedene gerek yok.İnsanın merek içgüdüsü yeterli.Sonuçta hayat kendin için ne hissettiğindir.Güven,şevkat,mutluluk,nefret,...İçlerinden herhangi birisi yada birkaçı.Hayat ayakkabın,saç rengin,ten rengin,giysin,okuduğun kitaplar,yaşadığın semtler,şehirler değil,kendine yol göstereni bulmaktır.Yaşantın doğrultusunda doğru olanı seçmektir.Nefreti yenmek,önemsemeyi öğrenmek,güven geliştirmek,...Yalnız bunlar için bir rehbere ihtiyacımız var;bir yol göstericiye.Doğruya,bir nevi gerçeğe ulaşmak için birine ya da bir şeye ihtiyacımız var.

Matematik doğmak için bilimden destek aldı,sen yaşamı anlamak için.Nasıl ki toprağın yağmura ihtiyacı varsa;insanın bilime ihtiyacı var,nasıl ki yağmur toprağa hayat verirse;diyelim ki ilimde insana hayat verir.


Yazar rumuzu : incilay


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-----------------------------------------------------------------