Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

4.a-3

Yazar rumuzu : hakikat
Eser sıra no : 090223.14
------------------------------


BİR DEVİN UYANIŞI


İlim: öğrenmek,cehaletten kurtulmak,kalıbının dışına çıkıp yeni bir benliği keşfetmek,hayatı anlamlı kılmak için atılan bir adımdır.

İçinde yaşadığımız bu zamanda dik durmaktan başka çaremiz yokken,hayatın tatsız yönlerinden sıyrılıp,rahatça yaslanabileceğimiz tek sığınağımızdır ilim.

Geçmişe dönüp baktığımda hep aynı sahne karşılıyor beni. Kalıplaşmış inançlar,düşünmekten soğutulan genç beyinler ve sırtıma yüklediğim binlerce soru işareti… Yürüdüğüm yolda bir soluk da kendi tarihimden alıyorum.Altı asır hüküm sürmüş,üç kıtaya egemen olmuş bir imparatorluk duruyor karşımda: Osmanlı Devleti… Gelişti,güçlendi ve her ırktan bir nefesin yaşadığı efsaneye dönüştü.Ve bir zaman geldi.Osmanlı,tabularının koynunda can çekişirken diğer ülkeler bilimin ayak izini sürdüler.Bizde ise gavur icadı denilip hor görüldü,küstürüldü bilim.Ve acısı altı asırlık bir devletin yıkılmasıyla çıkarıldı.
Yaşanılanların ardına sığınıp diz çökmekle ilerleyemezdik.Damarlarımızda ki asil kandan mıdır bilinmez içimizde alev alan bu öğrenme ateşi.Aslında hepimizin elinde bir meşale var.Kimimiz hiç yakmayı denemedik,kimimiz ise elindekini fark edemedi. Bir gün masmavi gözleriyle tarihin o karanlık sayfalarından çıkıp,yorulmadan, pes etmeden bir bir meşaleleri yaktı Başöğretmen.”Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” demiş Atamız.. Biz dünümüzü bilerek bugünümüzde yere daha sağlam basıyoruz ve yarınımız için yeni meşaleler yakıyoruz. Kurtuluş Savaşı,verilen mücadele,dökülen kanlar,sırtında cephane taşıyan analarımız,vatanımıza canını veren şehitlerimiz, Türk Milleti’nin,örgütlenişi,bir bütün oluşu bir devrin uyanışına en büyük kanıttır.
Bilim ağartmalı saçlarımızı,bu çabayla yoğrulmalı tüm emeklerimiz çünkü gerçekleri anladığımız sürece varlığımızı devam ettireceğiz.

Söz verdik Atam biz sana! Cehaletin kollarında cahil,bihaber yaşamaktansa,son nefesimizi ilmin yolunda vermeye söz verdik…


Yazar rumuzu : hakikat


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

------------------------------------------------------------