Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

4.b-1

Yazar rumuzu : gülen kız
Eser sıra no : 090223.17
--------------------------------


HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


Hayat sadece bir kişiden oluşmuyor, ben, sen, o değil hayat...

İnsanlara bakıldığında en çok korktukları şey yalnızlıktır. Çünkü her zaman birilerine ihtiyacımız vardır, yalnızlık hiçbirimizin hayallerini süslememektedir. Bu yüzdendir ki insanlar her zaman konuşacak dost, zaman geçirecek arkadaş, ihtiyacı olduğunda yardımına koşacak çevreye sahip olmak isterler. İşte bu çevreleriyle ve kendileriyle bir topluluk olduğunu fark ederler.

Sayısızca topluluk bir araya gelerek bir milleti, bir ülkeyi oluştururlar. Tabi ki bu millet yerinde saymadıkça millettir , sürekli ilerledikçe, sürekli geleceğini planlayıp yeni hayallere atıldıkça millettir. Peki bu ilerleme nasıl gerçekleşecek? İşte asıl sorunda bu . Şu anın ileri ülkeleri geçmişin stratejisini çözmüş, devamlı yeni hedeflere koşmuş, çıtasını en yükseğe tutmayı başarmış millettir. O millet kendini ilerletmedikçe bulundukları ülke tarihten adını sildirmeye yüz tutmuş ülkedir.

Sürekli ilerlemek için doğru adımlar atmak, doğru şeylerin peşinden gitmek gerekir. İşte tam da bu sırada size en fazla yarar sağlayacak şeyi bulmak gerekir; İLİM...

İLİM BİR ÜLKENİN HER ZAMAN BAŞINDA TUTMASI GEREKEN TAÇTIR. Bu taç ülkenin başında olduğu vakit o ülkenin geleceği de garanti altındadır. Bu öyle bir garantidir ki ne durumda olunursa olunsun ülkenin ayağa kalkmasını sağlayan bir dosttur. Bu dostu tam anlamıyla yanında tutabilen bir ülke zaten yerinde saymadığını kanıtlamış ülkedir.

İlim öyle bir dosttur ki her zaman yeniliğin peşinde koşturan, adını gelişmişlikle aynı satıra yazdıran ve hiçbir zaman yerinde saymayan bir alev topudur. Bu alev topu geçtiği her yeri etkisiyle kasıp kavuran ,gölgesiyle inleten cinstendir.

İnsanların ve doğal olarak da toplumun kendine yakıştırdığı tek şey ilim olmalıdır. Ancak ilimle kapalı yollar açılır, uçsuz bucaksız çöller aşılır...
Hep birlikte sonsuz yolları, çölleri aşmalıyız. Bu yolda hep beraber emin adımlarla yürümeliyiz ve hep beraber adımızı altın harflerle tarihe yazmalıyız.

Bu yüzden ilimi hiç bırakmayıp, hızla değişen teknolojiye ayak uydurup, yeniliklere koşmalıyız. Her yeni güne labaratuarlarda girmeliyiz, her sabah doğan güneşi yeni icatlarla karşılamalıyız. Biz bu olmalıyız ve tek hedefimiz ilim olmalı.

Bu yüzden Atatürk gibi düşünüp onun sözüne inanmalıyız;

HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR...


Yazar rumuzu : gülen kız


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

--------------------------------------------------------