Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

4.c-1

Yazar rumuzu : çalıkuşu
Eser sıra No : 090223.22
-------------------------------


İNSANLIĞIN AYDINLIK YOLU


İnsanoğlu hayta hiçbir şeyin değerini bilmez. Bir şeyin değerini anlayabilmesi için ya başından büyük bir olay geçecek ya da o şeyi kaybedecektir.Bu ilim için de böyledir.Böyledir çünkü birçok insan ilimin hiçbir işe yaramadığını,ilim öğrenmenin vakit kaybı olduğunu düşünür.Ama Öyle bir an gelir ki böylesine yanlış fikirler içerisinde hayatını sürdürmekte olan insanlar tıkanıp kalırlar.Çünkü bu insanlar cahildir ve ne zaman nerede ne yapacaklarını bilemezler ve ne yapmaları,nasıl davranmaları gerektiğini bilmedikleri için de toplum içinde küçük düşer ve ezilirler.

Cehalet her toplumun kanayan yarasıdır. Bu bizim toplumumuzda da böyledir. Eğer bizler eğitimli, bilinç sahibi bireyler yetiştirmeyi beceremezsek elbet bir gün bizim toplumumuz da başka toplumlar karşısında ezilmeye mahkûm olacaktır ve hiçbir zaman konuşma sırası bize gelmeyecektir.

İlim insanı yüceltir, göklere çıkarır, cehalet ise yerin dibine batırır. Örnek vermek gerekirse okumuş, aydın bir insan toplum içinde itibar sahibidir. Fakat cahil, hiçbir şeyden haberi olmayan bir insanı kimse dinlemeye bile tenezzül etmez.

İlimin bir başka güzel yönü de insanlığa ışık tutmasıdır. Düşünsenize bir gün güneş doğmasa neler olur? işte insanın hayatında ilmin rolü güneş kadar önemlidir. Geçmişten bugüne kadar neler yaşadığını, ne tür toplumların ortaya çıkıp yok olduğunu hep ilim sayesinde öğreniriz. Hastalandığımızda neyin iyi geleceğini,nasıl bir yol izlememiz gerektiği hep ilim sayesindedir.Hani birçok insan okul insan okul döneminde biz bunları niye öğreniyoruz,ne işe yarayacak der ya.İşte onlara cevap.Bu öğrendiğimiz her şey hayatımız boyunca mutlaka karşımıza çıkacaktır.Çünkü bize anlatılanlar ve öğretilmeye çalışılanlar hayatın bir parçasıdır.Hayat bir yapboz gibidir ve mutlaka her parçası tamam olmalıdır.Yoksa eksik bir yaşam sürmüş oluruz ve tamamlanmamış bir yapboz gibi önemsiz oluruz.

Tabi ilim sadece okulda öğrendiklerimizden ve pozitif bilimlerden oluşmaktadır. İlim insanın kişiliğini, yaşam tarzını şekillendiren bir materyaldir aynı zamanda. Mesela ilim irfan sahibi bir insanın kendisine, ailesine ve çevresine karşı davranışıyla, cehalet batağından kurtulamamış bir insanın davranışları arasında dağlar kadar fark vardır.Aynı zamanda cahil insanları kandırmak çok kolaydır.Bu insanları çok kolay bir şekilde istediğiniz kalıba sokabilirsiniz.Onları isterseniz dünyanın en iyi insanı olarak yetiştirebilirsiniz isterseniz de azılı bir katil olarak.

Yıllardır devletimiz terör belasıyla uğraşıyor ve hala terörün sonu gelmiş değil. Çünkü teröristlerin Büyük bir bölümü vatan hainleri tarafından kandırılarak dağa çıkarılmıştır. Çünkü o insanlar hem cahillerdir hem de hayata tutunamadıkları için bir çözüm yolu bulduklarını s-zannedip kanmışlardır. Eğer bizler sağduyumuzu kaybetmeden o insanlara ilmi öğreterek gerçekleri gösterirsek elbette ki bu bela bir gün yok olacaktır.

Şimdiye kadar hep ilimin ne kadar önemli olduğunu anlattım. Çünkü ilimin önemini kavrayanlardan biri de benim. Babam bana der ki ”Kızım, oku da başını kurtar.Bizim gibi cahil kalıp da buralarda sürünme.Başkalarının ağız konusu çekmek zorunda kalma” okumanın ,ilim öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu bana babam öğrenmiştir.Çünkü benim babam okuyamadığı için başkalarının nazını çekmek zorunda kalıyor ve bunu da bizler için yapıyor.Ben babamın bu sıkıntıları daha fazla çekmemesi için okuyacağım ve bir gün ilim sahibi olarak ailemle,Vatanıma ve milletime hayırlı ve yararlı bir birey olacağım.İlerde yetiştireceğim çocuklarıma da bunları öğreteceğim.Çünkü;

“HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


Yazar rumuz : çalıkuşu


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser
------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------