Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.e-4

Yazar rumuzu : bilinçli birey
Eser sıra no : 090218.02
------------------------------------


DOLU BEYİNLER


Biz insanlar dünyaya geldiğimiz andan itibaren bir amaç, bir plan ile yaşamımıza devam ederiz. Her zaman bir sonraki şey için çaba ve emek sarf ederiz. Biliriz çünkü çalışmanın kölesi olan bizleri, başarıya ulaştıran tek yol çalışmaktır. Bizleri ilim, irfan sahibi kılan çalışıp çabalamak ve Ulu önder’ in geride bıraktığı izlerin ardına gitmektir. Onun yaptıklarını anlamak, yorumlamak ve uygulamaya geçirmektir.

O’nun çok zorlu bir hayatı vardı. Her gittiği yolu iki ayırım karşılamaktaydı. Ya vazgeçecek kolay yolu seçip himaye altına girecekti, ya da canla başla çalışıp bozgun uğratarak hür yaşayacaktı. Ve zor yolu seçti, zaten o hiç kolay yolu seçmemişti ki hayatı boyunca… Her zaman çalışmanın, emek harcamanın, alın teri dökmenin arkasındaydı. Bilimden yanaydı cehaletten ve cehaletin mabedinden kurtulamayanlardan uzaktı. Tek bir doğrusu vardı; bilimin, doğruluğun izinden gitmek. Biliyordu tek çıkış yol orasıydı. Her yer karanlıktı ama az ilerde bir yerde umut ışıkları vardı, bir yanıp bir sönen! İçi acıyordu o ışık kaybolduğunda, cehalete maruz kalmanın ebediyetinden korkuyordu. Derken… Hayata, kadere, o kendini gösterip ardından zifiri karanlığa boğulan ışığa inat bıkmadan usanmadan, hiç isyan etmeden çalıştı. Sonunda ödülü vardı, şu hayatta hangi yaptığımız ödülsüz kaldı ki… Evet, başarmıştı hayatın getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen ben kavramını oluşturmuştu. Çünkü “ben” kelimesinin anlamı; bilimdi, doğruluktu, soyutluklardan arınmış gizlide kalan gerçeklerdi, kültürlü olmaktı, cehaletin kamçılarından kurtulmak, hür bakabilmekti hayata… Tek isteği kalmıştı artık; Türk kanını taşıyan gençlerin onun izinden yürümesi. Gerçek oydu, tüm karanlıklardan sıyrılmış hayata bilim ışığında doğruları görerek bakmaktı. Türk milletine, atalara, atalarımıza yakışır torun olmaktı. Şu an öyle bir haldeyiz ki; dış güçler somutlaştıramadığımız, ama izlerini an be an tokat gibi yediğimiz darbeler sayesinde. Yine de her geçen gün daha da gelişiyoruz yüzümüze inen tokatlara inat. İçimizdeki kanın kudretini, kimlerden geldiğimizi, kimlerin torunu olduğumuzu biliyoruz. Bunlar bizi güçlendiriyor her geçen gün dış baskılara inat gelişmekte Türk genci. Bilinçlenmekte, artık hayatın tozpembe olmadığının farkında. Tek bir çarenin çalışıp çabalamaktan geçtiğinin de. Şimdi diyorlar ki “sanki her geçen gün boş beyinler artıyor “ Aslında bilmiyorlar ki ATATÜRK torunlarının boş beyinli olamayacağını. Evet, potansiyelimiz düştü sanırım üzülerek söylüyorum ama önceliklerimiz değişti. Hayat aynı aynı da, bizler değişiyoruz. Yine de bu boş beyinli olduğumuzu göstermez ki. Tek sorunumuz belki bilinçlendirilmemektir. Ya da susturulmak. Şu gerçeği unutmamalı biz Türk’üz, Türk kelimesinin anlamını biliyoruz değil mi? Nasıl boş bireyler yetişelim ki bu şartlar altında…

Evet, arkadaş bir yola çıktık yavaş yavaş adım atmayı öğreniyoruz bilim yurduna. Gerçekleri görmeyi, dostumuzu, düşmanımızı öğrenmeyi amaçlıyoruz. Ülkemize yarar sağlamayı, çalışıp başarılı ,dolu bireyler olmayı güdüyoruz. Başarmalıyız, başka şansımız yok. Görmüyor musun diğer ülkeleri her geçen gün bir diğerine yeni bir mucit ekleniyor.

Durum böyle iken çalışmamak gibi bir alternatifin olabilir mi? Saçmalıklardan, hayal kurmaktan vazgeç! Hayatın sadece morla karışık pembelerden oluşmadığını bilmiyor musun hala. Darbelerin hep buğulu renklerden oluştuğunu göremiyor musun hala. Evet, evet saçmaladım şimdi sen Türk evladısın gerçekleri görmezden gelemezsin. Tek gayen vardır cahilliğin ağlarını kırıp hayatta hep gerçeklerden,ilimden, bilimden, sanattan, güzel ve iyi şeylerden yana olmak. Bizim rehberimiz ilimdir, bilgidir, irfan sahibi olmaktır. Unutma Atamız ne demiş;
“HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR”


Yazar rumuzu : bilinçli birey

Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

------------------------------------------------------------