Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.b-2

Yazar rumuzu : baytar
Eser sıra no : 090126.03
-----------------------------------


İLİM YOLU


Dünya üzerinde var olan insanoğlu çeşitli duyguların yanı sıra merak duygusuna da sahiptir.Bu, bazen sorunlara neden olsa da ilerde onun hayatını değiştirecek bir kavramla tanışmasını sağlamış.Bu da bilimdir.Özetlemek gerekirse insanoğlu çeşitli soruları kafasında barındırıyor. Bunlar; benden öncekiler nasıl yaşamış? Dünya nasıl kurulmuş? Veya çevresinde meydana gelen olayları merak etmiştir.
Örneğin;yağmur,kar,güneşin doğuşu vb.Bu soruların yanısıra ihtiyaçlar da baş gösterince çeşitli gelişmeler oluştu.Böylece bilimin temel taşları yerine oturdu.Bilim;ihtiyaçlar ve meraktan aldığı etki ile hızla gelişti.Kelime kökü bilmekten gelir.Bilim gerçektir,doğrudur ve en önemlisi saftır.Gerçeği ortaya koyar. Bilim adamları yıllardır bildikleri yoldan canları pahasına sapmamışlardır.Örnek verecek olursak; Galileo.Canı pahasına da olsa bildiği tezi
savundu; ama öldürülmekten kurtulamadı.

Atatürk de bilimle iç içe olan, bilimin temel prensiplerine inanan bir kişiydi.Bilimin temel prensibini açıklamak gerekirse;duyduğuna değil, gördüğüne inan.Bilimin amaçlarından bir tanesi de halkı cehaletten alıkoymaktı.Çünkü, cehalet sınırı belli olmayan tehilkeli bir uçurum gibidir.Cahil kimse de kendisini her an o uçurumdan atacak kişi olmasına rağmen, canı yandıktan sonra uçurumdan düştüğünü,ancak fark edebilen kişidir.İşte cehalet böyle bir olgudur.Farkında değilsin başına neler geleceğinin.Farkında değilsin, çünkü tecrübeli değilsin.Tecrübe;herhangi bir olayı yaşadıktan sonra, aynı durumla karşılaştığında, ne yapacağını bilme veya tahmin edebilme sanatıdır.Evet, tecrübe bir sanattır.Tecrübeli insan da; bir sanatçı olarak algılanabilir.Peki, nasıl tecrübe sahibi olunur?Cevabı basit,olayı yaşaman önemli; ama illaki tecrübeli olabilmen için canının yanması gerekmiyor.Kitap okumak, tecrübeye davetiye çıkarmaktır.İşte burda tecrübe ile bilimin yolu kesişiyor.Çünkü bilim; okuyup, araştırmayı emrediyor.Okuyan insan tecrübe kazanır.Okumayan insan tecrübesizdir. Kendisini cehalet uçurumundan farkında olmadan atan kişidir.

Atatürk, yaptığı devrimlerin akla mantığa da uygun olmasına dikkat etmiştir.Çünkü bilimin kökü mantıktır .Mantığa aykırı olan bilgi bilimsel değildir.Atatürk bunun bilinciyle devrimlerini gerçekleştirirken bir gün gelecek neslin hangi yolda ilerlemesinin gerektiğini vurguluyordu; "hayattta en hakiki mürşit ilimdir".Ulu önderin de vurguladığı gibi, hayatımızda en doğru yol gösterici bilimdir.Bilim yanıltmaz.Çağdaş bir insanın taşıması gereken vasıflardan biri de bilime ve savunduğu tezlere inanmaktır.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir " diyen Atatürk ;halkına okumayı, araştırmayı tavsiyede bulunmuştur.Hakikatin tek düşmanı olarak da cehaleti görüyordu.Türk milletinin cehalet uçurumundan uzak durabilmesi için ,ulu önderin de vurguladığı gibi okuyup ,araştırıp doğru yolu bulması gerekir. Çağdaş uygarlık düzeyine ancak böyle ulaşılabilir.


Yazar rumuzu : baytar

Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

------------------------------------------------------