Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.e-1

Yazar rumuzu: adamım19
Eser sıra no : 090217.04
-----------------------------------


İLİM IŞIĞI


Atatürk’ün işaret ettiği; “hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” Sözü, büyük bir aydınlığın geleceğini işaret etmektedir. İnsanın hayatta ilme ihtiyacı vardır.

İnsan hayatta kul karşısında ilmiyle ölçülür, Allah katında ilmiyle biçilir. Peygamber efendimiz ; “ilim öğrenmek her kadın ve erkek üzerine farzdır.” Yine; ilim Çin’de bile olsa alın. İnsan için ilim öğrenmenin hayatta sonu yoktur. İlim öğrenmek bir bardak suya benzer, ne kadar içersen o kadar bilgiye sahip olursun. İlim öğrenmek insanı mekan ve derece olarak yükseltir. İlim den asıl maksat insanı saadete götürecek bilgilerin ana esaslarını, prensiplerini kavramak ve bu hususta meleke sahibi olmaktır. Ancak böyle olduğu takdirde insan ilmi meseleleri hakkında vukuf sahibi olur. İlim, insan için yalnızlıkta en güzel arkadaş, dostlar yanında en iyi yardımcı yabancılar neslinde en güzel yakındır. Gören bir insanla görme nimetinden mahrum kalan, bir olmadığı gibi sahibi olanla cehaletin esiri bulunan kimsede bir değildir. Aydınlıkla karanlık arasındaki fark neyse, bilgi ile bilgisizlik arasındaki fark da öyledir. Diğer bir deyişle bilgi insan için hayat, bilgisizlik ise insan için ölüm gibidir. İlim hayatta, gerçeğe uygun olan inançtır. İlim sahibi insanlar cisimleri itibariyle fanidirler. İnsan aklını kullandıkça ilerler, özgürleşir, özgünleşir ve fark yaratır. İnsanı insan yapan bu sorumluluk duygusudur. İnsan dünyaya karşı sorumlu olduğu ve saygılı davrandığı sürece yüceleşir ve tekamül yolunda ilerler.

İnsanın özgürlüğüne giden yol onun üzerinden geçer ki bu onun içindeki ilimdir. İlim, gerçeklerin bulunduğu hakikatı ile idrak edilmesidir. Hakiki olan, hakikata ulaştıran, hakikatı yaşatan ilimdir. İlim, dünyanın her yerinde ve her zaman aynıdır.


Yazar rumuzu: adamım19


Önceki eser /Eserler ana listesi / Sonraki eser

--------------------------------------------------------------