Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.a-2

Yazar rumuzu : rock'n
Eser sıra no : 090123.01
----------------------------


İLİM


İnsanlar hayatları boyunca bir yerlere gelmek için iki olayı gerçekleştirmelidirler. Bunlardan ilki öğrenmek. Eğer öğrenmeyi yapabiliyorsan ikincisi de kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Yani öğretmek. Bir insan ilimi bilmek için önce bir şeyler öğrenmelidir. Öğrenmek için ise okumalıdır. Bunun içinde söylenen en güzel sözü, Türkiye’nin kurucusu olan Atatürk en iyi cümle ile dile getirmiştir. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”. İlim, herkesçe bilim diye de bilinmektedir. Oysa bilimin yanı sıra deney ve gözlemin dışında,doğaüstü olaylarında inceler.

Yaşam boyunca insanlığa yol gösterecek hep ilim olmuştur. Öğrendikçe bilginleşir, bilginleştikçe yolu her zaman her yerde açık olur. Örneğin ilim bilen bir çok insan vardır. Mesela İbn-i Sina. Tıp alanında daha fazla okuyarak kendini o alanda bilgili bir insan hâline getirmiştir. Ve bu bildiklerini kendinden sonraki nesillere aktarmıştır. Tarih boyunca da bir çok insan kendi yollarıyla daha fazla öğrenmiştir. Yunus Emre’nin de ilimle ilgili çok güzel bir sözü vardır. “İlim öyle bir şeydir ki, sen ona tam gücünü vermedikçe o sana yarısını bile vermez… Çünkü serveti sen korursun, halbuki ilim seni korur”. Edebiyatımızın en iyi şairlerinden biri olan Yunus Emre dahi ilimin önemini her zaman vurgulamakta. Bu durumda da herkes kendine yol gösterici olan ilimi iyice anlamalı ki okumanın farkına varsın. Okudukça da daha fazla öğrenilir. İnsanlar için öğrenilebilen bir kelimenin bile anlamı çok büyüktür. Hiç yoktan küçük bir kelime öğrenmiştir ve herhangi bir yerde bu küçük kelimeyi bir başkasına aktarır. Bu şekilde de bilgi yavaş yavaş ilerlemeye başlar ve her insanın toplum içerisinde saygınlığı artar.

Mesela herhangi bir insan… Küçük bir çocuk gördüğü an söyleyeceği ilk cümle “okuyun” olur. Okumuş biri bunu neden söylediğinin de farkındadır. Okuyarak bir şey olunduğunun bilincindedir. Fakat okumamış biri bu cümleyi kuruyorsa sadece duyduklarını birine aktarıyordur. İşte eğer her insan bunu söylüyorsa demek ki okumanın bir faydası var. Aslında okumak, öğrenmek, merak etmek gibi duygular insanın içinde de olmalı. Zaten “İlim akıl üzerine kurulu bir zekâ ürünüdür” diyebiliriz. O zaman biz, en baştan her şeyi öğreten insanın, Atatürk’ün kurduğu tek bir cümleyi dikkate almalıyız. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”.

İnsanoğlu ilim bildikçe kendisini yükselttiği gibi ülkesini de yükseltir ve kalkındırır. Kendisiyle birlikte ülkesi de her zaman ön plânda olur. Atatürk’ün güvendiği gençliğinde önce okuyup, öğrenmesi gerekir. Ve sonrada ilim yapmaları gerekir.


yazar rumuzu : rock'n


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

---------------------------------------------------------