Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.a-3

Yazar rumuzu : güneşin kızı
Eser sıra no : 090123.02
-----------------------------------


HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


Hayat çoğu zaman oyunları ile gelir karşımıza. Onun oyunlarında bulundurmak istediği birçok şey vardır. Eğer bulundurmak istediği şeyler sizde yoksa sizi oyuncu olarak görmez.

Hayatın oyunlarında başrolü ise hep ilim alır. Çünkü ilim insanı yücelten en önemli şeydir. İnsanların oynadığı bu oyunda ilimi başrole koyarak insanlara en iyi yol göstericinin ilim olduğunu gösterir. Çünkü başrollere rolünü iyi yapan kişileri yani üstatları getirirler. Onlarda oyuncuların en iyi yol göstericileridir. Bir sıkıntı olduğunda çözerler, oyunu tam anlamıyla yapamadığında şöyle yapmalısın, böyle yaparsan iyi olur gibi şeyler söyleyerek onlara yol gösterirler. Bazıları ise kurslar, sanat merkezleri açarak onlara tam anlamıyla oyunculuğu öğretirler ve en iyi yol göstericileri de onlardır. İlimde hayatın oyunlarında bu rolü üstlenir, üstlendiği bu oyunda ise tek bir anlam ifade etmez. Çünkü ilim, fen, bilim, sanat, edebiyat ve daha sayamadığım bütün alanları kapsayan bir unsurdur. Bu unsura sahip olanlar ise gerçekten hayatta ne yapacaklarını bilen, bilgili, toplumda sevilen ve en önemlisi de toplumda çok saygı gören insanlardır. Ama bu unsura sahip olmayanlar yani ne yapacaklarını bilmeyen, toplum tarafından dışlanan, bir amaçları ve en ufak dahi olsa hiçbir çabaları olmayan insanlardır. İşte böyle insanlar hayatın bu zorlu yollunda yönlerini kaybederken sevgi, saygı duyulan insanlar ilim sayesinde yollarını şaşırmaz, hayatın bu zorlu yolunda hiçbir engele takılmadan yolu tamamlarlar. Yani ilim tam anlamıyla insanın pusulasıdır. Tıpkı “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” sözünde söylendiği gibi. Bu sözü söyleyen yani ulu önder Atatürk de böyle bir insandı. O hayatın ona verdiği senaryoyu yerine getirmiş ve başrolü de kimseye kaptırmamıştır. Önemli olan da bu değil midir? Hayatın size verdiği senaryoda sıradan bir karakter olmak yerine emek sarf ederek başrolü almanız. Ve sonrada halkın kalbine ulu önder olarak kazınmanız. Yani oyunun perdesi kapandığında sizin hiç unutulmamanız.

İşte ilim sahibi insanlarda öyle yapıyor. Hiçbir zaman unutulmuyor ve her zaman anılıyor onların yaptığı ise tek şey vardı. Sadece ilimi yanlarında pusula olarak taşıyorlardı. Her zaman iyi bir şekilde hatırlanmak isteyenlere duyurulur.


Yazar rumuzu : güneşin kızı


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-----------------------------------------------------------