Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

1.b-1

Yazar rumuzu : efsane
Eser sıra no : 090126.02
--------------------------------


HAYATTA EN HARBİ KANKADIR BİLİM


Günümüz gençliği neredeyse bir elinde sözlük zombi zombi dolaşacak kıvama geldi.Gençliğimizin kelime haznesi ve günlük konuşmada kullandığı kelime çeşitliliği sayısı azalmaktadır.Eğer bir gencin edebiyata, kitap okumaya ve araştırmaya hevesi yoksa gerçekten vahim derecede bir kapasitesinde kalıyor.Bunu neden söylüyoruz ? Çünkü ; "mürşit" sözcüğü , bu sözcüğü günümüz genliğine söyleseniz ya bana kötü birşey mi söylüyor diye bakar yada size yaşlı muamelesi yapar.(geneli kastetmiyorum, istisnai durumlar olabilir.

Şimdi bir vecize var elimizde muhtemelen sık sık duyduğumuz "HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR" şimdi bu vecize ile "HAYATTA EN HARBİ KANKADIR BİLİM" şeklinde çeviremeyiz ya..

İnsanın dünya sahnesine çıkması ile bilimde kendine yer aramıştır somut dünyada. Her zaman kendini "ben buradayım" diye göstermesi de. Kimi zaman bir felsefi düşüncenin temelini oluşturan, kimi zaman felsefe ile birlikte büyüyüp bir vakitten sonra artık kesin sınırları , kıstasları ,olguları olan bir müesseseye dönüştü bilim. Bilim, felsefeye sütünü borçludur.Onu felsefeden ayıran onun farklılığını ortaya koyan en önemli unsur felsefenin kişilere özgü olması fakat bilimin insanlığa özgü olmasıdır.

Bilimin evrenselliği kesindir ki bu yüzden dosttur. Çünkü; her zaman söylediği bir söz vardır. Onun söylediği sözü değiştiremezsin,özüne sadık kalarak geliştirebilirsin.

Bilim kimi zaman yerleşik düşünceleri ve inançları karşısına almıştır.Bu karşısına alma bir savaş başlatma şeklinde değil barışa, insanlığa bir hizmette bulunma,doğruları doğrulamadır.

Yanlışların doğru olarak gösterildiği bir yerde yerleşik düşünceyi silmek zordur.Ama bilim yeri gelince yanlışlarla doğruları yüzleştirmeyi bilmiştir.

Bilim hiçbir yere bağlanamaz.Ne bir din,ne bir ideoloji,ne de bir zümre...Dünya bugün ki bilgi ve refah düzeyini bilime borçlu ve borçlanmaya devam etmektedir.Bilim insanları hiç bir ayrıcalık gözetmeksizin sırf içlerindeki araştırma ve bilme tutkusu sayesinde insanlığa güzel bir miras bırakmıştır.İnsanlığın bu mirası biriktire biriktire, geliştire geliştire bir sonraki kuşağa teslim etmesi gerekiyor.

Bir durum tahlili yapalım. Şuan ki bilgi düzeyi gerçekten önemli derecede fakat "bilmediklerimizi bilseydik" ozaman anlardık bu dostun kadrini.Çağdan çağa sıçrayarak insanlığa çeşitli hizmetler vermiştir.Bu dostu sevmeyen kişiler bile şimdi şimdi anlamaya başlıyorlar ki bu diyalektik bir yol izleyen dünyada bizlere perdeyi değil perdenin arkasındakini gösterecek bir arkadaşa ihtiyaç vardır.

Kolay dost bulunmaz hele ki doğruları söyleyen,yalancı olmayan bir dost.Bu dostun değerini bilelim ve onu iyi ağırlayalım.Biz ona ne kadar iyi davranırsak oda insanlığa o kadar çok şey öğretecektir.

Hayatta kim olursak olur sak olalım ne işle meşgul olursak olalım,dış dünya ile alakamızı kesemeyiz.Bir fenerin rehberliğinde yürüdüğümüz bu yolda o arkadaşı da yoldan çıkarmamak gerekir.Şimdi bir inşaat işcisi yoldan geçen bir gençten çok doğru ve hoş bir cümle duyup gülümsüyor : HAYATTA EN HARBİ KANKADIR BİLİM....

Yazar rumuzu : efsane


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

----------------------------------------------------