Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

7.c-2

Yazar rumuzu : kardelen32
Eser sıra no : 090227.17
-----------------------------


TÜKENMEYEN AYDINLIK

Bembeyaz bir fenerin içinden çıkan bir güneştir, yolumuzu aydınlatan sözleri. Dik duruşu, kendinden emin bakışıdır bizi güvendiren ifadesi.

Bulunduğu zamanı yaşayarak yapmış geleceğin konuşmalarını. Kimimiz farkında olmasak da o bize bir yol çizdi. Okul sıralarında çektiğimiz kopyalar gibi bizlere birçok sözüyle kopyalar verdi ve gitti. Ama bizi yalnız bıraktı sanmayın; o bizimle ilerliyor. Hatırlayın, birçok şekilde hitap etti yediden yetmişe herkese Gazi Mustafa Kemal imzasıyla…

O şanlı imzanın altında olduğu söyleviydi Türk ulusunun esaretten kurtulup Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını almasını en iyi şekilde anlatan.

Ata’nın söylevi üç kelimeyle tanımlanır aslında: Ulusal varlık, bağımsızlık ve bilim.

Ulusal varlıktı ayakta tutan, bağımsızlık ve bilim, ilerlediğimiz yolda başımız sıkışınca bizi karşılayacak kapıların anahtarı.

Ülkemizde verilmesi gereken iyi ve kötü birçok örnek var elimizdeki anahtarla ilgili.

Geçmişten kalan izler var beklide çoğu hayatta. Tıptan önce insan nefesinden medet uman masum bedenler, özgür düşünemeyen beyinler, keşfedilemeyen yetenekler. İşte bu yüzden Mustafa Kemal ilk önce eğitim dedi ve bizi söylediği tek bir cümle ile uykudan uyandırdı.

Ve artık günümüzde geleceğe yol göstermesi için verebileceğimiz çok örnek var. Belki de verilebilecek en iyi örnekler bilimden de yararlanarak ülkemizde eğitime ve tarıma verilen önem. Eğitimle beraber birçok alanda bilime destek olabiliyoruz, tarım alanında bilimden yardım alıyoruz.

Hayatımızın her alanında olan, her adımımızda karşımıza çıkan bilim…

Türk milletinin örnek aldığı tek insan da her zaman hayatında bilimi barındırdı. Eğitimde bilim, sanatta bilim, hayatta bilim felsefesiydi.

Ve bilim; milyonlarca düşünceyi içinde barındıran özet sözcük. Kimi zaman hayat kurtaran, kimi zaman hayat değiştiren, kimi zaman da hayat olan düşünce birikiminin adı…

Hepimiz ilerliyoruz karanlığı aydınlatan fenerlerimizle. Karanlıkta kaldığımızda ise karşımıza çıkan ilk kapıdan içeri giriyoruz. Bilimden destek alıyoruz, bilime katkıda bulunuyoruz ve geriye kalan bütün yol aydınlanıyor.

Bize kalan tek şey ise, elimizdeki fenerleri daima ileri tutmak ve içeri girdiğimiz kapılardan, feneri tekrar yakmak için güç almak…


Yazar rumuzu : kardelen 32


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

-------------------------------------------------------