Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

7.b-2

Yazar rumuzu : eylül58
Eser sıra no : 090227.12
-----------------------------


YENİ MUSTAFA KEMALLER


Dünyada iki kutup vardır: Bu iki kutbun bir yanında ilim yolunda, insanlık yolunda ilerleyenler, diğer yanında da ise ilme karşı insanlık değil de içinde cehalet, zulüm, duygusuzluk dolu bir hayata gidenler vardır.

İlim yolunda insanlık yolunda ilerleyenlere Atatürk bir müjde veriyor: Onların önlerinin açık olduğunu, onların hayat boyu güzel şeyler yolunda ilerleyeceğini anlatıyor. Hayatını bir plan içinde, örnek bir insan gibi devam ettireceklerinden şüphe olmadığını söylüyor.

Hayatta ilim yolunda, aydınlanma yolunda başarılı olanlar: mal, mülk sahibi olanlar değil de irade sahibi olanlardır. Zaten en hakiki, en kesin, en açık yolun ilim olduğunu Ulu Önder Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözünden anlayabiliyoruz. Atatürk aslında bu sözde ilmi sadece bilim olarak değil de insanlık, irade, kendine hâkim olma gibi şeyleri de anlatıyor. Aslında bu saydıklarımız olunca bilim de diğer her şeyin yolunu açıyor.

Bu hayatta o yolu sonuna kadar açan insanlar toplum içinde bir yer, bir makam, bir kişilik kazanmıştır. Bu ülkede Mustafa Kemaller tükenmez, sayısı azalmaz sadece artar. Bu sayı çoğaldıkça her yol insanlara açılacak. Bu sayıyı artırmaya niçin aday değiliz ki?

Bu yolda söz sahibi olabilmek için Atatürk’ün konuşmalarının, sözlerinin, davranışlarının ışığında ilerlememiz gerekir. Bunları yapmak için ilk adımımız geçmişten ders çıkarmak olsun. Bu ilim yolunda Mustafa Kemalleri örnek alarak hayata yeni bir bakış açısıyla bakalım, dinleyelim Atatürk’ü. Bu vatan, bu millet uğruna can verenler hatırına bir kez olsun dinleyelim.


Yazar rumuzu : eylül58


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser
-----------------------------------------------------------