Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

7.a-5

Yazar rumuzu : toy
Eser sıra no : 090227.10
-----------------------------


BİLİM VE GELECEK


Atatürk “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir.” sözüyle ilerleme yolunun bilimden geçtiği vurgulanmaktadır.

Bilim; insanı, toplumu, milleti ve insanlığı ayakta tutan bir varlıktır. Bilim yönünde ilerleyen insan ne olursa olsun hayatı boyunca ezilmez, yılmaz ve yıkılmaz. Eğer bir insan fakir ama bilimde ilerlemişse, o insan fakir olmasına rağmen ayakta durur ve hayata kararlı bakışlarla bakar. Fakat başka bir insan fakir , bilimde de ilerlememişse o insan herkes tarafından ezilir ve hayattan ilişkisini çok çabuk keser . Toplumlar ve milletler de böyledir . Bir millet , bilimde ilerlemişse ayakta kalır ve ilerlemeye devam eder . Ama bilim yönünde ilerlememiş başka bir millet, diğer bilim yönünde ilerlemiş milletler tarafından ezilir ve sömürü haline gelir.

Eski dönemlerde Türk Milleti bilim yolunda ilerlemiş, güçlü bir millet olmuş ve diğer milletler, Türk Milletine bilim olarak yetişemez hale gelmişti. Ama zaman ilerledikçe Türk milleti bilim yönünden zayıflamaya başlamış. Türk Milletindeki bilim adamları yurt dışına gitmiş ve artık orada bilimsel çalışmalarına devam etmişlerdir. Şimdi birçok millet Türk Milletini bilim yönünden geçtiler. Artık Türk Milleti onlara yetişemez hale gelmiştir. Çünkü Türk Milleti, içindeki bilimle uğraşan insanları değerlendirmiyor, sahip çıkmıyor. O insanlar da geleceklerini kazanmak için kendilerini değerlendiren, sahip çıkan yere yani yurt dışına gidiyorlar. Atatürk , Türk Milletinin gelecek nesillerine güvenmiş , onları övmüş ve böylelikle gelecek nesillere yani bizlere güvenerek bu vatanı emanet etmiştir .Fakat biz kendi vatanımıza , kendi milletimize ,kendi toprağımıza ve kendi insanımıza ihanet ediyoruz . İlerlemek yerine gerilemeyi tercih ediyoruz .Hani nerede Türk Milletinin çalışkanlığı , hani nerede Türk Milletinin zekiliği , hani nerede Türk Milletinin birbirine sahip çıkması ? Atatürk bizlere böyle mi emanet etti ; canımız , vatanımız, milletimiz olan bu toprağı ? Neden sahip çıkmıyoruz birbirimize , neden içimizdeki bilim adamlarını değerlendirmiyoruz , neden biz ilerlemiyoruz , diğer ülkeler ilerliyor ? Çünkü Türk Milletindeki insanlar yani bizler sadece kendimizi düşünüyoruz . Neden biri çıkıp da “Niçin bilim adamlarımıza iş fırsatı verilmiyor?” diye sormuyor? Herkes “Aman boş işler bunlar” diyerek kimse kendine yük almak istemiyor. Ama gelecek yıllarda diğer ülkeler ilerledikçe Türkiye o ülkelerle ticari ilişkisini arttıracak. Buna bağlı olarak işsizlik çoğalacak, çoğu insan işsiz kalacak. Çalışanların maaşları azalacak, geçim sıkıntısı başlayacak. İnsanlar bunları hiç düşünmüyor . Sadece “Diğer ülkeler ilerlesin bana ne?” deyip oturuyor yerine. Ama o zaman geldiğinde “Keşke, elimden geleni yapsaydım” deyip duracak. Böyle dememek için geleceğimizin temsilsileri olan bilim adamlarına sahip çıkmamız lazım .

Türk Milleti, uyan artık. Kendi toprağındaki bilim adamlarına sahip çık! Çık ki başkalarına muhtaç olmayasın.


Yazar rumuzu : toy


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser
-----------------------------------------------------------