Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

7.a-1

Yazar rumuzu : kardelen08
Eser sıra no : 090227.06
-------------------------------


HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR


İnsanlar hayat denen bu yolda bir rehbere ihtiyaç duymuşlar. Doğru ya da yanlış birçok rehber edinmişler. Atatürk, doğru rehberi seçmemiz için yardım etmiş aslında.Ama biz …Bazen baksak da göremiyoruz, önümüzdekileri; dinlesek de duymuyoruz, bazı sözleri.O, bize hayattaki kılavuzumuzun bilim olması gerektiğini söylemiş: “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyerek.Tabi ki anlayana, aklını kullanabilene. Atatürk’ün bu sözü aslında sadece o zamana değil bizim zamanımıza da hitap ediyor.

Eskiden bazı insanlar, kendilerine kılavuz olarak yanlış şeyler ya da kişiler seçmişler. Adeta kendi bilgisizliklerini kabullenmişçesine bu kişilere inanmışlar. Bu kişilerde onların cahilliğine güvenerek kendilerini bilgin ilan etmişler.Peki, ne oldu o insanlara, ulaşabildiler mi hedeflerine? Peki, o rehberler nerde? Hani o bilimden öte gördükleri kişiler? Böylesine körlüğe ne diye hitap edilebilir bilmiyorum. Tamam, onlar için belki açılmamıştı perde, görememişlerdi ışığı.(Atatürk’ün onca çabalarına rağmen)Fakat biz, kendimize çağdaş insanlar diye hitap eden biz. Bizim önceliklerimiz ne peki bu hayatta? Gençlere neye dayanarak yol göstereceğiz?Onları neye yönlendireceğiz?

Duyuyoruz, haberlerde hedefimiz uygar medeniyetlerden olmak diye. Ama nasıl?Atatürk’ün bu sözü aslında bu soruya cevap veriyor.Bunu ancak bilimle yapabilirsiniz diyor.Bunun farkına varıp, kendimizi bu yönde ilerletmemiz gerekirken nelerle uğraşıyoruz, kimlerle …Artık bunun farkına varalım –bu gerçeğin- Kapatmayalım gözlerimizi, duymazlıktan gelmeyelim gerçekleri. Şuan onlar gibi olmak istediğimiz ülkeler bunun çoktan farkına varmış durumda. Bize attıkları farkın keyfini yaşıyorlar ve bu alanda geliştikleri sürece de yaşayacaklar. Belki onların gerisindeyiz.Belki geç kaldık. Ama biz Türk’üz. Asla ve asla pes etmeyiz.Hala vaktimiz var, bu sözü hayata geçirmek için. Özellikle de biz gençlere çok iş düşüyor bu yolda.Arkadaşlar, güvencemizi, rehberimizi bilim olarak alıp, biz taşıyalım ülkemizi göklere. Biz ulaştıralım ülkemizi hedeflerine. BİZ BAŞARALIM BUNU !!!


Yazar rumuzu : kardelen08


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser
------------------------------------------------------------