Konusu : Hızla değişen dünyamızda Gazi Mustafa Kemal'in "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünün günümüz gençliği için anlamı, çizdiği perspektifin tartışılması.

_____________________________________________________________________________________________

6.e-3

Yazar rumuzu : genç beyin
Eser sıra no : 090227.03
------------------------------


Karanlıkları aydınlatan ışıktır.Bizim ışığımız da bilimdir. Bilim insanlığın gelişmesine katkıda bulunduğu gibi, insan hayatını kolaylaştırmaya yarayan en büyük araçlardan biridir.

Yüzü bilime dönük olan milletler gelişmeye ilerlemeye doğru yol alırken, bilimden uzaklaşan gerilemeye ve başka milletlere köle olmaya mecbur hale gelebilmektedir.

Bilim çağında artık insanlar birbirlerine üstünlük sağlamak için kılıçla kalkanla kendilerini savunmuyorlar. Daha bilimsel verilerden faydalanarak bilimin sunduğu sonsuz olanakları kullanabiliyorlar. Herhangi bir ülke başka bir ülkenin stratejik noktalarını istediği zaman yok edebiliyor. Burada şu aklıma takılıyor bilim insan hayatını rahatlattığı gibi insanın yok edilmesine de maalesef katkıda bulunabiliyor. Dünyanın belli yerlerinde şu anda da insan ve çocuk haykırışlarını üzüntüyle izliyoruz. Ve şunu düşünmeden edemiyorum acaba bilimin bu kadar gelişmesi insanlığa kötülük mü getirdi diye. Ama hayır yine bilimi olumsuz kullanan bizleriz. Oysa ki bilimi insan hayatını kolaylaştıracak yönlerde kullanırsak insanlık için daha faydalı şeyler yapmış oluruz. Büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’te ülkemizde bilimin gelişmesine büyük önem vermiş ve aydınlığa ancak bilim ve fen ile ulaşacağımızı belirtmiştir. “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.” Sözüyle de Atatürk bilim ve fenne ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Bilimden uzaklaşan ülkeler uçurumdan aşağı hızla düşen ve paraşütünü açmayı beceremeyen insan gibidir. Bilim bizlere zor anlarda bile çözüm getiren hızla uçurumdan düştüğümüzde bile paraşütümüzü açmayı becermemizi sağlayan ve insanlığı kurtuluşa götürebilecek en büyük güçtür. Bu gücü Atatürk büyük dehasıyla görmüş ve gençlere bilim ve fennin ışığında yürümesini söylemiştir.

Bilim adamları tabii ki bilimi insanlık yararına ortaya çıkarmaktalar. Ancak ülkelerin birbirine üstünlük sağlama çabaları bu bilimsel çalışmaların insanlık alehine kullanılmasına yol açabilmektedir. Burada yapılacak şey biz gençlerin daima Atatürk’ün izinde yürümeleri bilimsel çalışmalarda kendimizi geliştirmeli ve bunu yaparken de insanlık yararına bu çalışmaları kullanmalıyız. Bu dünya hepimize yeter, yeter ki bunu uygun bir şekilde kullanabilmesini bilmeliyiz. Bunu yaparken doğaya, çevreye ve en önemlisi kültürel değerlerimize zarar vermeden bu dünyanın nimetlerinden yararlanmasını bilmeliyiz. Yoksa savaşlarla ağlayan anne ve çocuk haykırışlarıyla bu dünyada yaşayamayız. Ne kadar sevgi ekersek bu dünyaya çocuklarımız geleceğimiz sevgiyle büyür.

Çağdaşlık ve ilerleme savaşlarla değil ancak kendimizi ülkemizi ve dünya insanlığına yararlı şeyler yaparsak sağlanır. Bizler karanlığın içindeki ışık olmalıyız ve bu ışığın fitilini ateşleyen Atatürk’ün izinde yürüyerek bilimden gelişmeden ve insanlığa yarar getirecek her çalışmadan uzaklaşmadan hem kendimizi hem ülkemizi geliştirmeliyiz.


Yazar rumuzu : genç beyin


Önceki eser / Eserler ana listesi / Sonraki eser

------------------------------------------------------